Když se řekne ERP systém

ERP.jpg

Jasně si definujme pojmy, které s informačními systémy a ERP sytémem souvisejí

ERP (Enterprise Resource Planning) systém

V práci jsou za ERP systémy považovány takové systémy, které odpovídají následující převzaté definici: “Za ERP jsou považovány jednak aplikace, které představují softwarová řešení používaná k řízení podnikových dat a pomáhající plánovat celý logistický řetězec od nákupu přes sklady po výdaj materiálu, řízení obchodních zakázek od jejich přijetí až po expedici, včetně plánování vlastní výroby a s tím spojené finanční a nákladové účetnictví i řízení lidských zdrojů. ERP ovlivňuje podnikové procesy, které podporuje a v mnoha případech automatizuje a je také úzce spjat s reengeneringem podnikových procesů.” (Zdroj: kniha Podnikové informační systémy)

ERP II

ERP je definováno jako jádro podnikových informačních systémů, které je rozšiřitelné o další aplikace. Těmito aplikacemi mohou být SCM, CRM, a BI. Dohromady toto seskupení jednotlivých částí systému tvoří tzv. ERP II. (Zdroj: kniha Podnikové informační systémy)

Lite ERP

Jde o “odlehčenou” verzi ERP systému určenou převážně pro malé a střední podniky. Funkcionalita těchto ERP systémů může být různými způsoby limitována a omezována. Příkladem takového omezení je nepřístupnost některých (i základních) modulů. Dalšími omezeními může být počet maximálně přihlášených uživatelů v systému nebo různá omezení na počty záznamů v tabulkách systému. Problémem u tohoto typu systému od některých poskytovatelů může být i následná rozšiřitelnost systému a přechod k plné verzi. Pozitivním aspektem oproti ostatním ERP systémům je pak cena tohoto ERP řešení, která může být řádově nižší, což zvyšuje jejich atraktivitu právě pro zmíněné malé a střední podniky. (Zdroj: kniha Podnikové informační systémy)

All in One ERP

Jde o naprostý opak informačního systému typu ERP Lite. V této verzi ERP systém obsahuje všechny dostupné funkcionality daného ERP systému. Výhodou tohoto typu systému je vysoká integrovanost jednotlivých programových modulů a v případě zavedených produktů i značná spolehlivost celého systému. Tato spolehlivost je způsobena především díky využívání stejné funkcionality systému mnoha organizacemi, kde dochází k odhalení všech precesních i programových problémů. Problémem těchto ERP systémů pak může být jejich velikost a komplexnost. Složitost systému může být přítěží především při zavádění a nastavování přístupových práv do různých modulů. Složitý může být i výběr správných modulů, které bude organizace využívat. Při volbě příliš rozmanitého spektra modulů může být systém pro uživatele matoucí a práce s ním se může pro uživatele zbytečně náročnou. (Zdroj: kniha Podnikové informační systémy)

Best-of-breed ERP

ERP systém specializovaný pro určitou oblast nebo segment podnikání nebo na určité podnikové procesy, specifické pro některé druhy podnikání. Příkladem specifického odvětví, ve kterém jsou využívány nestandardní podnikové procesy, může být chemický průmysl, který se oproti běžné výrobní společnosti vyznačuje mnoha specifickými rysy, jež je nezbytné v informačním systému zohlednit. Největší výhodou best-of-breed systémů je velmi kvalitní pokrytí specifik daných oborem podnikání. Na druhou stranu tyto ERP systémy ve většině případů tak kvalitně nepokrývají zbytek podnikových procesů, které v podnicích probíhají, což může způsobit nutnost zavedení několika různých informačních systémů v rámci jedné organizace. Takový stav je však pro organizaci z mnoha důvodů velmi nežádoucí. Tento typ ERP systému je v práci dále také nazýván jako “branžový” informační systém.  

Modul ERP systému

Vzhledem k tomu, že většina společností nedokáže využít celou funkcionalitu ERP, existuje členění těchto systémů do relativně nezávislých částí, jež jsou nazývány moduly. Dělení ERP systémů na jednotlivé moduly zajišťuje těmto systémům relativní rovnováhu mezi integrací a samostatností těchto modulů. Za “moduly” jsou ve většině případů mylně označovány pouze moduly aplikační. Současná architektura systémů však rozlišuje více než pouze moduly aplikační. Je možné rozlišovat i moduly:

  • Aplikační - zajišťují pro hlavní oblasti řízení podniku funkcionalitu aplikace. Příkladem aplikačních modulů mohou být moduly nákupu, výroby, prodeje, financí, personalistiky a další.
  • Dokumentační moduly - obsahují uživatelskou dokumentaci k modulům aplikačním a vysvětlují funkcionalitu jednotlivých částí systému.
  • Správní moduly - slouží administrátorům a správcům systému k nastavení správného fungování systému. Může se jednat například o moduly umožňující správu rolí uživatelů, vytváření uživatelských účtů nebo například evidenci a správu provedených operací v systému.
  • Implementační moduly - jsou využívány při nasazování informačního systému do provozu a dále také při změnách funkcionality systému a při jeho upravování pro potřeby konkrétní organizace
  • Vývojové prostředí - je využíváno při samotném vývoji informačního systému nebo při úpravách funkcionality stávajících programových prostředků systému
  • Moduly rozšiřující rozhraní - moduly, které systému umožňují komunikaci s databázovými systémy, externími systémy a různými jinými více či méně standardními aplikacemi.