ERP systém - historický vývoj

chip.jpg

V průběhu let semdesátých pak byly založeny společnosti, které jsou na poli informačních systémů typu ERP dodnes vnímány jako jedny z nejvýznamnějších. Jde například o firmu SAP, která byla založena v Neměcku v roce 1972. V roce 1977 byla založena společnost Oracle, jež o dva roky později přichází se standardem SQL, jež na dalších několik desetiletí ovlivnil (a samozřejmě dodnes ovlivňuje) zásadním způsobem fungování informačních systémů, ERP systémy nevyjímaje.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byly nejčastěji využívanými aplikacemi aplikace typu CAD (Computer Aided Design) pro podporu konstruování a CAPP (Computer Aided Process Planning) pro podporu tvorby výrobního postupu. V samotné výrobě se pak využívaly informační systémy typu CAM (Computer Aided Manufacturing) pro podporu počítačově řízené výroby. Některá řešení pak byla označována zkratkou CAD/CAM a vyznačovaly se prvky, které dnes známe z aplikací typu PLM (Product Lifecycle Management) a aplikací typu PDM (Product Data Management). (Zdroj: kniha Podnikové informační systémy)

Koncem let osmdesátých přichází na trh se svým řešením společnost PeopleSoft, která se svým řešením HRMS (Human Resource Management System), jež byl organizacemi poměrně pozitivně přijat, také poměrně významným způsobem ovlivnila budoucí vznik ERP systémů.

Významné změny v přístupu k informačním systémům znamenal, příchod let devadesátých. Důvodem této změny byl snazší přístup k hardwaru a softwaru. Změnil se i přístup k vývoji podnikových informačních systémů. Informační systémy se stávají propojenými celky s jednou celopodnikovou databází, která propojuje všechny moduly informačního systému. V této době byly běžnými moduly informačních systémů především moduly logistiky, výroby, financí a oblasti skladování.

Ač se to v dnešní době zdá jako zcela samozřejmá věc, bylo propojení všech funkčních modulů do jedné celopodnikové databáze přelomovou záležitostí. Před tímto propojením aplikací mohlo v organizaci existovat větší množství neintegrovaných databází (tento stav bez ohledu na pokročilost současných informačních systémů v některých organizacích přetrvává i do současné doby) z nichž některé zcela jistě obsahovaly duplicitní záznamy, duplicitní data. Při existenci několika oddělených databází také často nastávala situace, kdy je v jedné databázi uložena určitá informace a v databázi jiné je uložen naprostý opak této informace. 


Z hlediska počítačové podpory výroby v devadesátých letech byly klíčovými aplikacemi především aplikace určené pro podporu plánování a řízení výroby. Jednalo se o aplikace, které podporovaly celý proces plánování logistického toku zakázky. Plánování a podpora řízení výroby se pak sjednotila s již zmíněnými moduly správy financí a vytvořila jednotný celek. Takto vytvořený celek společnost Gartner v roce 1990 poprvé nazvala pojmem ERP (Enterprise Resource Planing).

Problémem systémů provozovaných v devadesátých letech však i nadále zůstávala jejich poměrně vysoká cena. Cena byla v tomto případě dána především náročností na lidské zdroje v průběhu implementace v konkrétním podniku a nutností změny podnikových procesů tak, aby vyhovovaly procesům definovaným v daném informačním systému. Šlo tedy o přizpůsobování průmyslu informačním systémům. 

Jako přehledný nástroj k orientaci v historickém vývoji informačních systémů typu ERP a jeho předchůdců velmi dobře poslouží následující tabulka, která vyjmenovává významné charakteristiky jednotlivých generací ERP a předchůdců ERP v čase.